Говорячи про профілактику хвороб порожнини рота, необхідно виділити два основних напрямки - громадську профілактику і особисту.
Крім того, слід виділити два інших поняття: первинну профілактику і вторинну профілактику.
Первинна профілактика - це система заходів, спрямована на попередження розвитку карієсу та інших захворювань порожнини рота.
Саме вона покликана уберегти вас від неприємностей, пов'язаних з необхідністю відвідувати наші кабінети.
Вторинна профілактика - це комплекс лікувальних заходів, спрямованих на раннє виявлення і лікування карієсу зубів з
метою попередження його ускладнених форм (пульпіт, періодонтит і т.д.).
Суть всього цього питання полягає в систематичних профілактичних оглядах (я визнаю необхідність оглядів дітей,
підлітків і молодих людей 2 рази в рік, а дорослих - 1 раз на рік за умови, що вас спостерігає один - ПОСТІЙНИЙ - лікар).
Остання застереження дуже важлива, бо лікар-стоматолог у хворого повинен все-таки бути один.
Тоді з'являються і взаємність, і відповідальність, і розуміння.
Своєчасне лікування карієсу на ранніх стадіях дозволяє майже завжди з великим ступенем надійності зупинити карієс,
правильно сформувати порожнину при пломбуванні, посікти вогнище до явно здорових тканин.
При ускладнених формах, при значних руйнуваннях зубів в комплекс вторинної профілактики входить протезування коронками,
мостовидними і іншими протезами, що дозволяє попередити розвиток вторинних деформацій зубних рядів.
Те саме можна сказати і до лікування ранніх форм захворювань ясен і па-родонта.
Давно відмічено, що при нестачі мікроелемента фтору у воді (оптимальне його вміст у питній воді має становити 0,8 -1,2 мг в літрі) захворюваність населення карієсом значно зростає. На цьому грунтується використання фтораторних установок на водопроводах ряду міст (ще 10-15 років тому таких великих міст в СРСР було більше 60).
У деяких районах регіонах фторується харчова сіль і навіть молоко. Однак найбільшого поширення набули зубні пасти з вмістом фтору - як вітчизняні, так і імпортні. Типовими пастами є вітчизняні пасти "фтор-дент", "Чебурашка" і безліч широко рекламованих імпортних паст. Однак змінилися в останні роки ГОСТи, як правило, вимагають введення активних препаратів фтору до складу практично всіх зубних паст, тому зараз практично всі вітчизняні зубні пасти мають в своєму складі сполуки фтору.
Фтор може бути введений безпосередньо в емаль зубів аплікаціями фторлака і розчинів, втиранням спеціальних складів. Доведено, що комплексне застосування фторпрофілактіческіх заходів знижує захворюваність карієсом на 20-40%. Цікава деталь:
в 1-2 склянках міцного чаю міститься добова потреба дорослого організму в фтор.
Не менше значення має правильне харчування - як у збалансованості його за основними поживними речовинами (білки, жири, вуглеводи), так і по мінеральному складу. Недолік кальцію, стронцію, фосфору призводять до ослаблення мінеральної складової зубної емалі, дентину, так і всієї кісткової системи і привертають до розвитку карієсу або різкого прискорення його течії (згадайте руйнування погано лікованих зубів у беременньа жінок).
Звичайно, в наш складний час важко, дуже важко багатьом нашим людям забезпечити таке збалансоване харчування. Але більш широкий вжиток овочів і фруктів (не обов'язково дорогих заморських), зелені, риби багато в чому дозволяє заповнити нестачу вітамінів і мікроелементів.
Торкаючись харчування, слід сказати про особливу роль цукрів в провокуванні карієсу. Вуглеводи (цукру) є основною живильним середовищем бактерій, що виділяють органічні кислоти. Молочна та інші органічні кислоти, що виділяються бактеріями, руйнують мінеральну складову твердих тканин зубів, будучи пусковим механізмом розвитку карієсу.
Але не забороняти же дітям цукерки ?! Чи не забороняти. Просто треба знати міру в їх споживанні і дотримуватися ще одне правило:
після солодкого слід видалити із зубів залишки цукру полосканням, чищенням зубів, дати дитині яблуко або жувальну гумку.
У мене, як і у всіх батьків, особисто до жувальної гумки своє людське неприйняття. Але як лікар я визнаю її очищає і профілактичне значення, а іноді навіть призначаю її як лікувальний засіб, займаючись ортодонтическими справами.
Чудовим засобом профілактики карієсу є герметизація фісур жувальних зубів.
Я вже згадував, що найбільш часто карієс локалізується в області борозен на жувальній
поверхні бічних зубів.
В даний час ми маємо матеріали, за допомогою яких проводиться як би заклеювання цих борозен, їх герметизація.
Така герметизація фісур на здорових зубах дозволяє з дуже великим ступенем надійності запобігти розвитку карієсу.
Нанесений матеріал міцно утримується протягом 2-3 років, не порушуючи зовнішнього вигляду зубів. Слід зазначити,
що герметизація зубів в 3-5 разів дешевше, ніж лікування, і тут вступає в силу знаменитий принцип: хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Говорячи про профілактику хвороб пародонту, слід пам'ятати про те, що вони рідко є самостійними, будучи проявом загальних змін, що відбуваються в організмі. Тому при появі кровоточивості ясен, виділень з пародонтальних кишень, припухлості ясенних сосочків, болів в яснах слід звернутися до фахівця, не чекаючи подальшого розвитку і поглиблення процесу. Слід виключити або виявити загальні захворювання організму, проявом яких можуть бути ураження ясен і всього пародонту. І тільки після цього слід цілеспрямовано почати лікування власне хвороб пародонту.
Оскільки аномалії прикусу, особливо скупченість розташування зубів, - є прямим фактором до розвитку хвороб пародонту, виправлення положення зубів є дієвим чинником, що сприяє попередженню захворювань ясен і пародонту в цілому. Прекрасним засобом первинної профілактики є пальцевий масаж ясен по 5-10 хвилин щодня у вигляді різноманітних рухів пальців по ясен з подальшим прополіскуванням порожнини рота настоями або відварами трав, кори дуба або еліксирами.
Найважливішим фактором в первинній профілактиці хвороб зубів і пародонту є гігієна порожнини рота. Регулярне чищення зубів
правильно підібраними зубними щітками та зубними пастами на 20-40% знижує ризик ураження зубів карієсом.
В даний час у продажу є велика різноманітність зубних паст. Зубні пасти мають дуже складний склад і включають до 10 і більше речовин, що виконують різні функції в
процесі застосування пасти. У деяких пастах абразивні речовини повністю відсутні,
так що говорити про шкідливу дію на тверді тканини зуба в процесі гігієнічної чистки зубів несерйозно.
Я особисто рекомендую застосовувати добре піняться пасти - такі пасти проникають в зубодесневиє кишені, в міжзубні щілини, вимиваючи з них зубний наліт.
Багато авторів рекомендують злегка намалювати зубні щітки після чистки зубів, тому не слід перед чищенням зубів промивати
їх - мило є чудовим емульгатором, що сприяє вспениванию зубної пасти, а саме мило в процесі зберігання зубної щітки має виражену бактерицидну дію.
Все-таки рекомендую пам'ятати, що пасти діляться на профілактичні та лікувально-профілактичні, варто порадитися з
лікарем про використання вами будь-якої пасти. Хочете правду? Зараз у продажу поганих зубних паст просто немає!
Зубні щітки слід міняти 3-4 рази на рік на нові.
При чищенні зубів руху зубної щітки по зубах повинні бути енергійними, різноманітними, тривалість чищення повинна становити не менше 2-3 хвилин. Всі фахівці рекомендують проводити чистку зубів 2 рази в день - вранці і ввечері. До їжі або після - принципового значення не має. Особисто я не розумію - як може мужик вранці сісти за стіл, не почистивши зуби і не будучи поголений. Я думаю, що після їжі рот просто треба добре прополоскати.
Гігієнічну чистку зубів дітям треба починати десь з року,
і до 3-4 років чистити зуби дітям повинні батьки. Я своїм дітям при цьому влаштовував маленьке шоу з примовками і піснями, до обопільного і абсолютного задоволення. Потім діти звикають до необхідності чистити зубки, більш того - це стає
для них необхідністю.
У продажу є спеціальні нитки для чищення зубів - флоси. Вони забезпечують чистку зубів на прилеглих поверхнях,
добре входячи в міжзубні проміжки. До речі, карієс при локалізації в області міжзубних проміжків дуже підступний, які тривалий час протікає без будь-яких проявів. У цих місцях найбільш часто утворюються зубні бляшки, які відіграють основну роль у механізмі запуску каріозного процесу.
Про зубочистках. Зубочистки призначені для очищення міжзубних проміжків після їжі від застряглих шматочків їжі. В принципі вони необхідні в повсякденному житті. Але я вважаю, що ті загострені у вигляді конуса дерев'яні палички, які продаються в магазинах і подаються в ресторанах і кафе, не зовсім задовольняють вимогам гігієни. Все-таки краще завжди мати власні, попередньо злегка обструганние до двох площин і до товщини в 0,5 мм. А взагалі ж найкраще підходять стоматологічні сепараційні смужки з нержавіючої сталі, що мають товщину всього в 0,1 мм, чудово стерилізують кип'ятінням, добре миються і зберігаються.
Одним словом, успіхів вам!
За матеріалами книги М. І. Іващенко «Ви і стоматолог»